Калций (Ca)
Калцият се абсорбира като бивалентен катион Ca2 + от растенията.
Това е основен фитонутриент, който изпълнява много функции в организма на растението. Калций е от жизненоважно значение за клетъчното делене, за развитието на клетъчната стена и мембрана, за абсорбцията и метаболизма на нитратите и въглехидратите.
Калциевите йони също действат като противойон за органични и неорганични аниони в клетъчните вакуоли и като трансмитер в клетъчната плазма. Освен това калцият е част от или регулира редица ензими.
Калцият съхраняван в растителна тъкан, вече не може да се транспортира в растението ( немобилен елемент ), което прави постоянно снабдяване на този елемент от решаващо значение за сухоземните растения. Това е по-малък проблем за водните растения, тъй като те могат да абсорбират Ca2 + от заобикалящата вода през листата си.
Естествените водни басейни варират значително с техните калциеви концентрации, в зависимост от съдържанието на калций в околните скали и утайки. Обикновено тя е около 15 мг / л, но в някои водни басейни концентрацията може да е по-малка от 1 мг/л. В райони с варовикови скали и почви, концентрацията може да достигне 30 и в екстремни случаи дори 100 mg/L. Концентрацията на Ca2 +, заедно с магнезиевите йони (Mg2 +, също макронутриент) и други алкалоземни метали, е отговорна за параметъра общата твърдост на водата.
Дефицитът на калций в сухоземните растения може да има различни симптоми, които първо се проявяват в новоформиращата тъкан (кълнчета и коренови връхчета), като води до увреждане на тъканите.
Признаците на калциев недосатък на водните растения са все още неизяснени напълно. Обикновено проблеми с дефицит на калций може да се очаква само при много мека вода. Много меката вода обаче е необходима за някои много взискателни водни растения не се намират съобщения за липси изцяло приписани на липсата на калций. По този начин можем да приемем, че количеството Ca2 + – подобно на сулфатите – практически винаги е в достатъчно количество в аквариума.
Обратно към –> Хранителни вещества в растителния аквариум
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене