Магнезий (Mg)
Магнезий се намира във водата като магнезиев катион (Mg2 +) и се абсорбира от растенията в тази форма.
Този метал играе решаваща роля във фотосинтезата. Магнезият е централният атом на хлорофилната молекула, като много прилича на железният атом в друга доста сходна молекула, стояща в основата на еритроцитите, наречена хемоглобин (червен пигмент).
Магнезият изпълнява и много други функции в организма на растенията, напр. в активирането на ензими, образуването на протеини, ДНК и РНК, въглехидрати, мазнини и витамини, при транспортирането на фосфати, метаболизма на въглехидратите и предаването на енергия.
Вътре в растението магнезият е най-силно концентриран в районите, където растението расте ( нови листа и корени ).Калцият, въпреки че химически наподобява магнезия, е най-силно концентриран в по-старите части на растението. Магнезият е сравнително подвижен в растенията. ( мобилен елемент ).
Симптомите на недостиг на магнезий:
Могат да изглеждат подобно на тези на дефицита на желязо- листната тъкан бледнее между листовите вени, които остават зелени.ю Въпреки това, хлороза, причинена от дефицит на желязо, най-напред се проявява в най-младите листа, а липсата на магнезий обикновено първо засяга по-старите листа.
Аквариумните растения се нуждаят от не много магнезий, но дори и в маклки количества, това често се пренебрегва. Не се знае много за ефектите на магнезий при специфични растителни видове при ниски или високи нива на карбонатната твърдост или до каква степен концентрацията на магнезий може да се повиши без токсични странични ефекти. От друга страна, растителните проблеми често се дължат на недостиг на магнезий, калций или калий, но винаги трябва да сте сигурни, че нивата на нитрат и CO2 са достатъчни.
Твърдост на водата:
Заедно с калция и други алкалоземни метали, Mg2 + допринася за общата твърдост на водата. Много природни водни басейни съдържат много повече магнезий, отколкото се изисква от растенията. Доста често течащата вода съдържа и определени количества магнезий, а редовните промени в водата са достатъчни за осигуряването на растенията с достатъчно количество. Понякога обаче почти цялата твърдост се дължи на калциевите йони и това кара растенията да страдат от липса на магнезий, въпреки че GH е над 5 °. В литературата, “идеалното” съотношение калций-магнезий за растенията често се дава като 3: 1 до 5: 1.
Обратно към –> Хранителни вещества в растителния аквариум
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене