Мед (Cu)
В акваристиката, медта е широко известна като силна отрова. Въпреки това, растенията се нуждаят от минимални количества от този тежък метал. Медта се абсорбира като свободен Cu2 + катион или като комплекс с хелатори. В растителната клетка, тя обикновено присъства само ако е свързана с определени протеини, в противен случай свободните медни йони биха довели до увреждане поради окислителния стрес и денатурацията на протеините.
Функция:
Медта е част от редица ензими в редокс системите. Тя се съдържа в фенолоксидазите, които играят роля в защитата срещу микроорганизми, чрез катализиране на трансформацията на феноли до кафяво оцветени хинони (което например се вижда, когато ябълките или картофените резници станат кафяви).
50% от медта в хлоропластите се свързва с пластоцианина, който е необходим в процеса на фотосинтезата (транспортирането на електрони между фотосистемата II и фотосистемата I по време на светлата фаза).
Имайки част от метаболизма на супероксид дисмутазата, медта очевидно също играе важна роля в защитата срещу свободни кислородни радикали. Оксидазата на Акриновата киселина също съдържа мед.
Медта катализира оксидацията на аскорбинова киселина (витамин С) в дехидроаскорбинова киселина. Медният ензим диамин оксидаза е важен за синтеза на лигнин и по този начин за образуването на дървесина в земните растения.
Недостатъчност на мед:
Медта, съдържаща се в по-старите листа, е неподвижна и не може да бъде транспортирана до районите, където растението расте. По този начин, недостатъците на мед се наблюдават най-напред в най-младите листа. Медта е антагонист на желязото и мангана при абсорбцията на хранителни вещества, поради което високите концентрации на мед в почвата могат да доведат до дефицит на тези хранителни вещества в сухоземните растения.
Обратно към –> Хранителни вещества в растителния аквариум
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене