Хлор (Cl)
Хлор се използва като хранително вещество от растенията. Те го усвояват под формата на хлоридният йон Cl-. Той е известен като компонент на традиционната готварска сол (NaCl), но също така образува соли с други метални йони, като напр. Калиев хлорид, КСL.
Хлоридните йони са от съществено значение за растенията, но само в малки количества, което прави хлорида микроелемент, въпреки че някои растения го съдържат в по-големи количества. Почвите и водата в крайбрежните или сухи райони често съдържат голямо количество хлориди (причинено от осоляване на почвата). Растенията, адаптирани към солта (халофитите), понасят концентрации над 0,5%w/w на солта в подземните води. Разнообразни сладководни растения, между които и европейските видове Myriophyllum и Potamogeton, както и няколко вида аквариумни растения могат да растат в балканска вода със соленост от 0,1 до 1%.
Функция:
Хлоридът лесно се поема от растението и се числи към мобилните микроелементи. Хлоридните йони не се използват за изграждането на органични структури, а се намират само под формата на свободен хлорен йон в растението.
Подобно на калия, хлорът играе важна роля за регулиране на осмоларитета (регулиране на вътрешното клетъчно налягане, отваряне и затваряне на стоматата) и за изравняване на електрическия заряд.
Освен това, Cl- е ко-фактор за различни ензими, като напр. Мангановия ензим в хлоропластите (разцепване на вода и освобождаване на кислород по време на фотосинтеза) и аспарагин синтетазата (образуване на аминокиселината аспарагин).
Недостатъчност на Хлор:
Като цяло има достатъчно хлоридни йони в чешмяната вода, за да подсигури растенията в аквариума с количествата, от които се нуждаят.
Обратно към –> Хранителни вещества в растителния аквариум
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене