Калий (K)
Калий основен макроелемент в растителен аквариум.
Освен азот и фосфор, Калият е един от трите основни хранителни елемента за растенията. Той се приема от растенията под формата на Калиев катион (К +). Калиевите съединения действат като активатор за приблизително 60 ензима.
- Той е основен елемент във вътреклетъчната плазма във високи нива, а като хлорид калиев хлорид е особено важен за осморегулирането на клетките и тъканите (вътреклетъчно налягане, отваряне и затваряне на стомата на растението).
- Калия изпълнява функциите си като свободен йон, не е интегриран в органични структури.
- Високата концентрация на калий в клетъчната плазма и в хлорпластите стабилизира рН на клетките и растителната тъкан между 7 и 8.
- По-ниските стойности на рН в клетката са отговорни за намаляването или дори за спирането на ензимната активност, което води до много метаболитни процеси до спиране.
- Играе жизненоважна роля във фотосинтезата и много други биологични функции в растението са базирани на калий. По този начин дефицитът му има значително отрицателно въздействие върху растенията. В сравнение с други хранителни вещества, К + е силно разтворим и много мобилен в растението.
Недостигът Калий често е огромен проблем.
Обикновено количеството му във водата не е достатъчно и ние трябва да го доставим чрез допълнително торене.
Нивото на К+ е добре да е в границите на 2 ppm до 100 ppm. За съжаление, нашата вода не съдържа повече от 2 части на милион.
За да се увеличи тази концентрация трябва да използваме допълнителни торове. Идеален ниво в аквариума е между 10 мг/л и 50 мг/л.
За High Tech аквариум – 20- 30 мг/л седмично.
За Low Tech аквариум – 10-20 мг/л седмично.
Недостигът на калиеви йони е често срещан проблем, който се характеризира с пожълтяване, изсветляване и образуване на малки дупчици върху листата на растенията. За да се справите с проблема е достатачно да набавите нужните количества Калий, за да стабилизирате качеството на живот и развитие на вашите растения. По този начин ще можете да се наслаждавате на наситени и ярки цветове.
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене
Коментар