Цинк (Zn)
Цинкът се абсорбира от растенията като свободен катион Zn2 + или свързан с хелатори. Когато рН е по-високо, той също се приема под формата на цинков хидроксид ZnOH+ .
Функция:
Този метал е част от много ензими и е кофактор на други, участващи във важни метаболитни процеси. Например Cu / Zn-супероксид дисмутазата (Cu / Zn SOD, вече спомената в главата за мед) предпазва клетъчните мембрани от увреждане със свободни кислородни радикали. В клетъчният цитозол и в хлоропластите карбоанхидразата (СА), която съдържа и цинк, регулира равновесието на СО2 и водата към превръщането им във въглеродната киселина. Този ензим действа и като буфер и предизвиква повишаване на концентрацията на СО2 в хлорпластите. Това повишава скоростта на фиксиране на CO2 чрез ензима RuBisCO по време на тъмната фаза на фотосинтезата. С помощта на карбоанхидразата тези аквариумнтите растения могат да използват хидроген карбонатни йони (HCO3-) като източник на въглерод и могат да превърнат хидроген карбоната във въглероден диоксид, който от своя страна е фиксиран по време на цикъла на Калвин.
Цинкът играе решаваща роля за стабилизирането на рибозомите и по този начин за образуването на протеини. Като част от РНК и ДНК полимерази, цинкът е от решаващо значение за възпроизводството на РНК и ДНК молекули и следователно за клетъчно деление и протеинов синтез.
Алкохолната дехидрогеназа (ADH), която също съдържа цинк, е много важна за детоксикацията на водните растения, които обикновено живеят в среда, която е лишена от кислород. Освен ефективно дишащо генериране на енергия от глюкоза, включваща кислород, тези растения могат да генерират енергия чрез алкохолна ферментация, когато кислородът е оскъден. Алкохолната дехидрогеназа трансформира образуващия етанол в този процес в ацеталдехид (и обратно). Най-важният енергиен преносител, АТФ се формира с помощта на цинк-зависимата ензимна хексокиназа. Цинкът също играе роля при образуването на регулатора на растежа бета-индол оцетна киселина, която се брои сред ауксините.
Недостатъчност на Цинк:
Ако това вещество се понижи под необходимото ниво, растението реагира с малки листа и скъсени разстояния между тях.
Поглъщането на цинк е силно зависимо от температурата, а симптомите на дефицит на цинк са открити при младите царевични растения през студените пролетни сезони. Високите концентрации на цинк в почвата могат да доведат до недостиг на желязо в земните растения, тъй като твърде много цинк може да има негативно влияние върху редукцията на Fe3 + до Fe2 + при корените.
Обратно към –> Хранителни вещества в растителния аквариум
Може би се интересувате и от:
- С какво се хранят аквариумните растения?
- Нутриенти за аквариумните растения
- Макро и микроелементи:
- Мобилни и Немобилни хранителни вещества
- Въглерод (C), Водород (H) и Кислород (О)
- Азот (N)
- Фосфор (P)
- Калий (K)
- Сяра (S)
- Калций (Ca)
- Магнезий (Mg)
- Желязо (Fe)
- Манган (Mn)
- Мед (Cu)
- Цинк (Zn)
- Бор (B)
- Молибден (Mo)
- Хлор (Cl)
- Никел (Ni) & Кобалт (Co)
- CO2 – Основният нутриент
- Стабилизация на нутриентите
- Симптоми на недостатъчност при растенията
- Системи на торене